TERVISE SEITSE TUNNUST

Aili Paju raamatust "Loodusravi", mis on ilmunud sarjas "Maalehe Raamat"

 

Kui kätt pole vigastatud,
saab mürki ka pihus hoida.
Dhammapada

 

TERVE inimese olemuses pesitseb ikka soov end proovile panna, saada teada, kui palju suudab ta elus korda saata. Kui aga satutakse liialt hoogu, võib juhtuda, et ühel hetkel seistakse vastamisi enesega, tõrjumaks tagasi pealetungivat väsimust, halba enesetunnet. Harilikult ei pöörata tähelepanu väsimusele, tahtetusele, mälu nõrgenemisele. Haigeks peetakse end siis, kui ilmnevad sümptomid nagu palavik, valu, pearinglus, iiveldus. Konsulteerides arstiga oodatakse, et arst võtab need ravimitega kiiresti ära ning siis saab "tervena" edasi tegutseda. Meie inimene ei pööra tähelepanu niisugustele märkidele, nagu pea sügelemine, silmade tihe pilgutamine või sage urineerimine. Kuid just SIIS tuleks võtta aeg maha ja revideerida oma tegevust, mõtteviisi, vahekorda ümbritsevaga.

 

Kuidas hinnata ise oma tervislikku seisundit?

Kui lähete arsti juurde, satute seal ristküsitluse alla. Arst tunneb huvi, milline on teie elu- ja töölaad, kas te suitsetate, pruugite alkoholi. Küsitluse mosaiigikildudest pannakse kokku pilt teist, abistamaks arsti diagnoosi panemisel ja ravi määramisel.

Kuid te võite esitada enesele küsimusi ka ise, ja palju varem. Ülevaade, mis te enesest saate, muudab teid tegusamaks, otsustusvõimelisemaks, sest pilt selgineb. George Ohsawa (USA) pakub enesejälgimiseks järgmist süsteemi. See hõlmab teie väsimust, isu, und, mälu, tuju, otsustamiskiirust ja maailmavaadet. Nendele küsimustele vastates saate hea ülevaate oma füüsilisest ja hingelisest seisundist.

Selleks, et revideerida iseennast, et teada saada, millises olukorras te olete, leidke enesele vaikne, omaette koht, vabastage end kõigest, mis võiks teid segada (telefon välja, pigistavad kingad jalast ja riided seljast jms.) ja võtke ristküsitlus ette. Et haiglaste kõrvalekallete esimene tunnus on väsimus, siis võtkemgi see revideerimisele.

 

VÄSIMUS.

Terve inimene on võimeline töötama väsimuseta pikki tunde. Kui olete töötades unine, uimane, tunnete tüdimust või kipute kergesti külmetama (saate tuuletõmbest nohu), näitab see, et teie keha on muutunud hellaks. Isegi siis, kui te kordki hooaja jooksul olete haigestunud külmetushaigusesse (grippi), on see viide teie sisemisele ainevahetuslikule saastatusele.
Kui te kipute aeg-ajalt ütlema, et "see on mulle liiga raske", "see on võimatu","ma ei tule sellega toime" või "ma ei viitsi", on need märgid teie väsimusest. Kui hoidute võitlemast, raskusi ületamast, on teie keha kahjustatud.
Sest kui te tõesti tunnete end hästi, saate ka kõhklustest, raskustest kergesti üle. Terve inimene püüdleb alati huvitava, tundmatu poole. Mida suurem raskus ületatakse, seda suurem on rahuldus.

 

Teiseks tunnuseks on HEA isu.

Hea isu on hea tervis. See ei tähenda sugugi palju söömist, vaid seda, et olete igaks söögiajaks parajalt näljane ja tunnete rõõmu ka lihtsast toidust. Kui aga teile ei maitse värske, kodus küpsetatud-keedetud toit, kui eelistate tööstuslikult töödeldud, rafineeritud (rämps)toitu ja jooke, siis on teie maitsetundlikkus rikutud, teil puudub terve inimese isu.
Nagu öeldud, on hea isu tervise märk, muide, ka seksuaalses mõttes. Kui mees või naine ei taju eneses seksuaalseid soove, tähendab see, et ta on loomulike eluseadustega pahuksis. Häired selles süsteemis on samuti märk tervise puudumisest.

 

Kolmandaks tunnuseks on SÜGAV uni.

Kui panete õhtul pea padjale ja uinute 4-5 minuti (hiljemalt poole tunni) jooksul, magate igas kohas, ilma õudusunenägudeta, vahepealse ärkamiseta, sagedase urineerimiseta ja ärgates olete rõõmus ja rahulik, siis on teie unega kõik korras. Kui teil aga on tekkinud probleemid, mis vajavad lahendamist, ja teie mõte uitab rahutult ringi, näitab see, et teie hinges valitseb segadus. Kui te unes räägite, vähkrete, higistate öösel, on teie tervisega lood halvad. Te peate kindlasti võtma revideerimisele oma tööd-tegemised, vahekorra teistega ja tegema elus otsustava pöörde.

 

Neljandaks tunnuseks on HEA mälu.

Terve inimene ei vaja tähtsate asjade ülestähendamiseks märkmikku. Kui elasite midagi üle, kuulsite midagi huvitavat, mida soovite meeles pidada ja ei unusta seda ka aastate järel, näitab see, et teil on terve ja hea mälu. Võime meenutada ja mäletada kasvab koos eaga. Inimene oleks väga õnnetu olevus, kui ta unustaks need inimesed, kes on teda aidanud, kui ta unustaks need sündmused, mis on teda toetanud ja rõõmustanud. Ilma hea mäluta pole inimene võimeline elu üle õigesti otsustama. Hoiduge mäluta inimestest eemale, neis pesitseb hoolimatus, tänamatus, ebaõnn. Mälu on inimese üks tähtsamaid omadusi, põhiosa ta isiksusest. Muide, halbu asju ei ole vaja eriti meeles pidada, need kurnavad teid. Kuid hea tervisega inimesel on alati hea mälu.

 

Viiendaks tunnuseks on HEA enesetunne ja tuju.

Hea tervisega inimene kannab eneses sisemist rõõmu igas olukorras. Hoiduge raevutsemast, ärge vihastage kergesti. Mida suuremad raskused seisavad teil ees, seda entusiastlikum on terve inimene neid ületama, seda õnnelikumana ta pärast end tunneb.
Kui olete omandanud võime hoida end tagasi teiste ees raevutsemast, näitamaks oma viha, juhtub nii, et teie hääl, käitumine hakkavad toimima, teie märkused, sealhulgas ka kriitilised, on alati arvestatavad. Teid hakatakse tunnustama mitte kartes, vaid austades. Terve inimene ei raevutse kunagi. Vastupidi, teie huumorimeel ei jäta teid maha ka kõige keerulisemates olukordades.
Kui teil pole head enesetunnet, ei saa te teha teisi õnnelikuks, teil pole ka sõpru, kellest olla vaimustatud. Hea enesetunde allikateks (ja sõpradeks) ei pea alati olema inimene. Heaks sõbraks võib olla teile meeldiv loom, lind, puu (taim), meloodia, raamat.
Kui te ei suuda või ei taha teha oma sõpradeks lähedasi inimesi, lapsi, elukaaslast, on see märgiks, et te ei ole terve. Kui te ei suuda säilitada rõõmsat meelt, head tuju peres, tööl, mõtelge selle üle, mis teil viga on. Arusaamatusi võib ikka juhtuda, ka kõige paremas peres, töörühmas. Sel puhul eralduge teistest, mõelge järele või avaldage rahulolematust kasvõi iseenesele (kui soovite, valjusti, pidage monoloog täie häälega), kuid tehke seda ilma tunnistajateta.

 

Tervise kuues tunnus on OTSUSTE täitmise kiirus.

Terve inimene on võimeline õigesti ja kiiresti otsustama ja tegutsema. Kiire ja täpne otsus on vabaduse avaldus. Vaba, heas tervisevormis inimene tegutseb täpselt, ta on valmis igaks väljakutseks. Sellised inimesed toovad nagu iseenesest igapäevaellu kindlust ja korrastatust. Sama tendents ilmneb ka taime- ja loomariigis.

 

Seitsmendaks tunnuseks on AUSUS, õiglustunne.

Tervise olulisim tingimus on sisemine õigustunne, ausus. Kes seda ei mõista ja rajab oma elu valele, võib väliselt olla menukas, kuid tegelikult on ta nii enesele kui teistele piinaks. Valelik ja ahne inimene on suur õnnetus. Õigluse all mõistetakse looduses (ka ühiskonnas) valitsevate seaduste ja korra tunnetamist. Inimene, kes sellest aru saab ja õpib seda järgima, on terve ja õnnelik. Siin annab G. Ohsawa järgmised soovitused:

mitte valetada, ka mitte enesele

olla täpne

olla armastuseks valmis

otsida raskusi, võidelda nende vastu suurima pingega

olles õnnelik, jaga seda teistega

mitte kahelda palju, püüdes tegelikku õnnetust oletatavaks õnneks

Ennast jälgides omandatakse õige, kiire, intuitiivne ja spontaanne otsustusvõime. Kui arvestasite, et just niisugune te oletegi, nagu eespool tervet inimest maaliti, siis pole teil põhjust loobuda senisest eluviisist, teile maitsvast toidust, sundida end sooritama kõikvõimalikke protseduure (valada end hommikul külma veega üle, sooritada harjutusi jne). Kui aga leidsite, et olete tõepoolest väsinud, teid saadab isutus, halb enesetunne, vihastate kergesti, olete muutunud rabistajaks, siis tasuks süüvida enesevaatlusesse.

 

Loetletud ilmingud on märgiks, et teie elustiil ei ole ümbritsevaga vastavuses. Üsna sageli avastate, et olete hakanud kellegagi konkureerima ja käituma sellest tingituna, teisi kahtlustama, oma positsioone ebaausate võtetega kindlustama. Ehk on teie elu eesmärgiks muutunud võim, mugavused, suur raha, kusjuures selle eest olete hakanud maksma oma tervisega. Teie hingeline tasakaal on rikutud, tervisehäired on antud teile järelemõtlemiseks, mille vastu olete eksinud. Teie hingeline tasakaal taastuks, kui suudaksite end vabastada egoistlikust mõttelaadist, võtaksite omaks leplikuma vaate elule, tööle, suhetele teiste inimestega. Seda esiteks.

 

Teiseks oleks ka põhjust süveneda ja vaadata, mis teid ümbritseb. Igapäevane linnaelu on inimest loomulikust looduslikust miljööst tublisti eemaldanud. Tänapäeval on tekkinud üks ohtlik tegur - enese allutamine loodusvälisele kiirgusele. Päeval istutakse kuvari ees, õhtul vaadatakse telerit, eriti ohtlik on värviteler. Silmitsege lähemalt, mis materjalist riideid te päevast päeva kannate, kui palju on teie ümber sünteetilisi materjale (mööbel, vaibad, värvid, tapeedid, voodilinad). Kui teie tervisehäire on ebamäärane, tuleks sünteetilised esemed ja riided kõrvaldada. Sünteetiline materjal takistab inimorganismi ja loodusliku keskkonna vahelist energiavahetust ning võib osutuda haiguse süvendajaks.

 

Ka kolmandat teie tervist mõjutavat tegurit on teil enesel võimalik korrastada. Jälgige täpsemalt, milline toit on teie laual. Teatud toiduainete ühekülgne liigne tarvitamine, väheväärtusliku toidu söömine sunnib keha tegelema kõrvaliste asjadega. Kuid see ei saa kesta lõpmatult, teatud funktsioonid, jääk- ja laguainete eemaldamine organismist häirub. Sellest annab märku ülemäärane higistamine, urineerimishäired, seede- ja hingamishäired jms.

 

Järgnevalt mõned soovitused, kuidas saavutada seda, et positiivne meeleseisund säiliks.

1. Arendage endas välja eetilistele printsiipidele toetuv moraalitunne ja elage sellega kooskõlas. Üllameelsed ja omakasupüüdmatud inimesed on tolerantsed, optimistlikud ja alati heas tujus. Negatiivsed seisundid nagu viha, vaen, ärevus ja kadedus, lausa  kleepuvad nende külge, kes  neid endale lubavad.

2. Püüdke elu näha laias plaanis. Ärge muretsege pisiasjade pärast ega olge liialt kriitiline.

3. Armastage tööd ja tegevust ja olge sellesse pühendunud. Töö ühiskonna nimel võib teha inimese õnnelikuks. On hästi teada, et mõned inimesed langevad peale erruminekut depressiooni, kuid need, kes säilitavad igapäevase aktiivse tegevuse, on nii emotsionaalselt  kui   füüsiliselt  paremas  vormis.

4. Harjutused ergutavad nii meelt kui keha. Kui võimust on võtnud kas tusatuju või vihahoog, asuge harjutama - see on parim viis    taolisest    meeleolust    jagusaamiseks.

5. Ilmutage teiste inimeste vastu sõbralikkust ja avameelsust. Oma probleemide arutamine sõpradega võib tihti südant kergendada ja anda asjadest parema ülevaate.

6. Laiendage oma huvideringi. Male, kalligraafia ja maalimine on ühed paljudest hobidest, mis võivad meelt ja keha tervena hoida. Muusika ja teised kunstid võivad meid oma enesekesksusest välja viia ja kinkida tõelise emotsionaalse hüvituse.

 

Selleks, et elada kaua ja heas tervises, tuleb õppida oma emotsioone kontrollima, kujundada välja muretu ja pingevaba elustiil ning hinnata head huumorit. Seega - ole rõõmus, unusta mured - ja  ela kaua!